Protez Bacak Amputasyon Seviyeleri - Amputasyon Nedir?
704
page-template-default,page,page-id-704,bridge-core-3.0.9,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-29.8,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.0,vc_responsive
 

Protez Bacak Amputasyon Seviyeleri

Amputasyon Seviyeleri

Protez bacak amputasyon seviyeleri, uzvun hangi seviyeden ampute edilmesini tarif eder. Protez bacak seçiminde karar verirken göz atın alınır. Cesncesinde planlanmış bir operasyon söz konusu ise protez ortez technikeri de eslıcılık danışmanlığıdır.

Amputasyon Nedir?

Amputasyon, sağlıklı doku içindeki bir kemiğin veya bir uzvun eklemden (dezartikülasyon) kesilmesidir.

 

Bir amputasyon hastalıklı bir vücut parçasının iyileşme ihtimali kalmadığı ve hastanın hayatını tehlikeye attığı zaman gereklidir. Dolaşım bozuklukları, enfeksiyonlar, kazalar, kanser veya uzuvlarda doğuştan gelen bir problem nedenler arasında sayılabilir.

 

Yukarıda bahsedilen durumlarda amputasyonun gerekliliği önceden bellidir. Bazen ise, kaza sonrası yaralanma durumlarında, amputasyonlar acil olarak gerekebilir.

Ayak Amputasyonu

Ayak amputasyonunda 12’den fazla farklı seviye bulunmaktadır. Parmak amputasyounnda ayak bileğine kadar seviyeler mevcuttur.

Protez uygulaması için silikon protezler kullanılabilir. Ayrıca yürümeye yardımcı olacak özel ayakkabılar tercih edilebilir.

Diz Altı Amputasyonu (Transtibal Amputasyon)

Diz altı (Transtibial) ampuıtasyon, ya da alt bacak amputasyonlarında, tibia ve fibula kemikleri birbirinden ayırılır.
Protez ayak, adaptör ve protez soketine bağlantı parçaları uygulama için gereklidir.
Soket, protezin güdüğe bağlandığı parçadır.
Protez bacak, kozmetik olarak adlandırılan parça ile kaplanır. Bu sayede görsel olarak fark edilmesi zorlaşır.

Diz Dezertikülasyon Amputasyonu

Diz dezartikulasyonunda alt bacak dizden ayrılır. Baldırın tamamı ise yerinde kalır.

Protez ayak, adaptör ve protez soketine bağlantı parçaları uygulama için gereklidir. Bu ürünler hakkında bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Soket, protezin güdüğe bağlandığı parçadır. Protez, kozmetik olarak adlandırılan parça ile kaplanarak görsel olarak farkedilmesi zorlaşır.

Diz Üstü Amputasyon (Transfemoral Amputasyon)

Diz üstü (Transfemoral) amputasyonda veya baldır bölgesindeki amputasyonlarda, uyluk kemiği kesilir.

Protez ayak, adaptör ve protez soketine bağlantı parçaları uygulama için gereklidir. Soket, protezin güdüğe bağlandığı parçadır. Protez, kozmetik olarak adlandırılan parça ile kaplanarak görsel olarak farkedilmesi zorlaşır.

Kalça Dezertikülasyon Amputasyonu

Kalça dezartikulasyonunda, hasta kalça ekleminden ampute edilir. Bu amputasyonlarda pelvis ile protez kontrol edilir.

Protez ayak, adaptör ve protez soketine bağlantı parçaları uygulama için gereklidir. 

Soket, protezin güdüğe bağlandığı parçadır. Protez, kozmetik olarak adlandırılan parça ile kaplanarak görsel olarak farkedilmesi zorlaşır.

Hemipelvektomi Amputasyonu

Hemipelvektomide, tüm bacak ve pelvisin bir kısmı sakruma kadar ampute edilir. Bu amputasyon tipinde pelvis, protezi kontrol etmek için kullanılır.

Protez ayak, adaptör ve protez soketine bağlantı parçaları uygulama için gereklidir. Soket, protezin güdüğe bağlandığı parçadır. Protez, kozmetik olarak adlandırılan parça ile kaplanarak görsel olarak farkedilmesi zorlaşır.

Sorularınız Ve Daha Fazlası İçin: 05559868599

Protez Bacak Çeşitlerimiz ve Çözümlerimiz Yanle Yanınızdayız.

Yardıma mı ihtiyacınız var?