Protez Bacak Amputasyon Seviyeleri

Anasayfa - Protez Bacak - Protez Bacak Amputasyon Seviyeleri

İçindekiler

Protez bacak amputasyon seviyeleri, uzvun hangi seviyeden ampute edilmesini tarif eder. Protez bacak seçiminde karar verirken göz atın alınır. Cesncesinde planlanmış bir operasyon söz konusu ise protez ortez teknikeri de eslıcılık danışmanlığıdır.

Amputasyon Nedir
Amputasyon Nedir

Amputasyon Nedir?

Amputasyon, sağlıklı doku içindeki bir kemiğin veya bir uzvun eklemden (dezartikülasyon) kesilmesidir.

Bir amputasyon hastalıklı bir vücut parçasının iyileşme ihtimali kalmadığı ve hastanın hayatını tehlikeye attığı zaman gereklidir. Dolaşım bozuklukları, enfeksiyonlar, kazalar, kanser veya uzuvlarda doğuştan gelen bir problem nedenler arasında sayılabilir.

Yukarıda bahsedilen durumlarda amputasyonun gerekliliği önceden bellidir. Bazen ise, kaza sonrası yaralanma durumlarında, amputasyonlar acil olarak gerekebilir.

Amputasyon Seviyeleri

Ayak Amputasyonu Ayak Amputasyonu

Ayak amputasyonunda 12’den fazla farklı seviye bulunmaktadır. Parmak amputasyonunda ayak bileğine kadar seviyeler mevcuttur. Protez uygulaması için silikon protezler kullanılabilir. Ayrıca yürümeye yardımcı olacak özel ayakkabılar tercih edilebilir.

Diz Altı Amputasyonu Diz Altı Amputasyonu (Transtibial Amputasyon)

Diz altı (Transtibial) amputasyon, ya da alt bacak amputasyonlarında, tibia ve fibula kemikleri birbirinden ayırılır. Protez ayak, adaptör ve protez soketine bağlantı parçaları uygulama için gereklidir. Soket, protezin güdüğe bağlandığı parçadır. Protez bacak, kozmetik olarak adlandırılan parça ile kaplanır. Bu sayede görsel olarak fark edilmesi zorlaşır.

Diz Dezartikülasyon Amputasyonu Diz Dezartikülasyon Amputasyonu

Diz dezartikülasyonunda alt bacak dizden ayrılır. Baldırın tamamı ise yerinde kalır. Protez ayak, adaptör ve protez soketine bağlantı parçaları uygulama için gereklidir. Soket, protezin güdüğe bağlandığı parçadır. Protez, kozmetik olarak adlandırılan parça ile kaplanarak görsel olarak farkedilmesi zorlaşır.

Diz Üstü Amputasyonu Diz Üstü Amputasyonu (Transfemoral Amputasyon)

Diz üstü (Transfemoral) amputasyonda veya baldır bölgesindeki amputasyonlarda, uyluk kemiği kesilir. Protez ayak, adaptör ve protez soketine bağlantı parçaları uygulama için gereklidir. Soket, protezin güdüğe bağlandığı parçadır. Protez, kozmetik olarak adlandırılan parça ile kaplanarak görsel olarak farkedilmesi zorlaşır.

Kalça Dezartikülasyon Amputasyonu Kalça Dezartikülasyon Amputasyonu

Kalça dezartikülasyonunda, hasta kalça ekleminden ampute edilir. Bu amputasyonlarda pelvis ile protez kontrol edilir. Protez ayak, adaptör ve protez soketine bağlantı parçaları uygulama için gereklidir. Soket, protezin güdüğe bağlandığı parçadır. Protez, kozmetik olarak adlandırılan parça ile kaplanarak görsel olarak farkedilmesi zorlaşır.

Hemipelvektomi Amputasyonu Hemipelvektomi Amputasyonu

Hemipelvektomide, tüm bacak ve pelvisin bir kısmı sakruma kadar ampute edilir. Bu amputasyon tipinde pelvis, protezi kontrol etmek için kullanılır. Protez ayak, adaptör ve protez soketine bağlantı parçaları uygulama için gereklidir. Soket, protezin güdüğe bağlandığı parçadır. Protez, kozmetik olarak adlandırılan parça ile kaplanarak görsel olarak farkedilmesi zorlaşır.

Picture of protezbacaklar.com
protezbacaklar.com
Whatsapp İletişim

Soru ve Görüşleriniz için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

İletişim
Sağlık Bakanlığı Protez Bacak

Sağlık Bakanlığı