Protez Bacak Güdük Kompresyon Uygulaması

Anasayfa - Protez Bacak - Protez Bacak Güdük Kompresyon Uygulaması

İçindekiler

Güdük Kompresyon Uygulaması

Protez kullanıcılarının hayatını kolaylaştıran önemli bir adımdır. Geniş bir alana uygulanan basınç, güdük şişliğini azaltır ve gelecekteki protez bacak uygulamaları için forma sokar. Bu uygulama, protezin daha rahat şekillendirilmesini sağlar, dolaşımı arttırır ve güdük bakımında önemli bir rol oynar.

Ameliyat Sonrası Güdük Bakımı ve Kompresyon

Ameliyat sonrası güdükteki doku genellikle şişer. Bu şişme (ödem) operasyona verilen normal bir reaksiyondur. Geniş bir alana kompresyon uygulaması yapılarak bu şişlik azaltılabilir.

Protez Bacak Güdük Kompresyon Uygulaması
Protez Bacak Güdük Uygulaması

Protez Bacak Öncesi Kompresyon

Geniş bir yüzeye güdük üzerinde uygulanan basınç yardımıyla güdük şişi azaltılabilir. Ayrıca güdük, gelecekte yapılacak protez bacak uygulaması için forma sokulmuş olur.

Güdük kompresyonu, protez  uygulamanıza bir an önce başlanmasını ve protezinin daha rahat şekillendirilmesini sağlar. Ek olarak, güdükteki dolaşımı rahatlatır, acının azalmasını sağlar ve yaranın daha çabuk iyileşmesini destekler.

Protez Bacak Öncesi Bandajlama
Protez Bacak Öncesi Bandajlama

Protez Bacak Öncesi Bandajlama

Bandajlama terapisini elastik bandaj kullanarak evde kendiniz de yapabilirsiniz.

Kompresyon bandajları özel bir sargı tekniği kullanılarak yara bandajı veya güdük alçısı çıkarıldıktan sonra uygulanır. Operasyondan sonra ilk birkaç gün ve hafta güdüğünüz terapistiniz veya hemşireler tarafından bandajlanır.

 

Güdük Çorabı İle Kompresyon

Kompresyon terapisi için bandaj yerine güdük çorabı da kullanılabilir. Güdük çorapları elastiktir ve farklı boylarda bulunur. Elastik bandajlar gibi çoraplar da günlük olarak yıkanmalı ve elastikiyetlerini kaybetmemeleri için asmak yerine serilmelidirler.

Silikon Linerlar İle Kompresyon

Elastik bandajlar ve güdük çoraplarının yanında silikon linerlar da kompresyon tedavisi için kullanılır. Linerlar güdüğünüze, diğer çözümlerden daha fazla baskı uygular ve forma sokar. Cilt dostu silikon dokuyu yumuşak ve esnek kılar.

Linerı giyerken içini dışına çıkararak ve güdüğünüzün üzerine takıp düzelterek giymeniz daha rahat olacaktır. Bu yüzden çorap gibi giymeye kalkmayın ve kıvrılma ve hava boşluğu olmamasına dikkat edin.

Picture of protezbacaklar.com
protezbacaklar.com
Whatsapp İletişim

Soru ve Görüşleriniz için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

İletişim
Sağlık Bakanlığı Protez Bacak

Sağlık Bakanlığı

Sgk Protez Bacak

SGK Anlaşmalı

Opoder

Opoder